Home � Müzik

God Is An Astronaut

   İrlanda-Dublin’de 2002’de kurulan 3 kişiden oluşan post-rock grubu. Melodi ve ritimlerindeki Trans ve minimalistik anlayışla diğer post-rock gruplarından ayrılır. Ambient, rock ve electronica’yı tek bir sentezle biçimlendirip müziklerine yansıtırlar. Post-rock ’ın karanlık temasına lirik bir ilhamla dışavurumda bulunurlar. Grubun bu konuda resmi bir bildirisi olmamasına karşılık, isimlerini Erich von Däniken’in ‘’Tanrıların Arabaları’’ (Erinnerungen an Die Zukunft) adlı kitabından esinlenerek aldıkları söylenir. Öfkeden çok hüzün, yakarıştan çok kabulleniş, ama bunların hepsinin ardından gelen yine toplu bir isyankar ağıt sizi alır götürür. Bir şarkının başından sonuna kadar kısacık ama tezat duygularla dolu bir hayat yaşar, şarkının sonunda mezara girmiş gibi hissedersiniz. Yine de tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi tek bir şarkıda iniş ve çıkışları yaşar, arada umutlanır, sonra tekrar yerle bir olur gidersiniz..


   Barışa-rock 2007’de gösterdikleri yoğun ilgi toplayan konser performanslarından sonra ülkemizdeki dinleyici sayılarını katlamışlardır. 


   Ayrıca bantlarını ücretsiz yayına açmaları bakımından da oldukça takdir görmüşlerdir. Daha önce İstanbul ve İzmir'de de konser veren grubu Mart 2011'de Ankara'da da canlı izleme şansı bulduğum için, benim standartlarımda oldukça uzun süren bir mutluluk yaşadım.

 

   Albümlerindeki genel konseptleri uzay-zaman, kaos-kozmos, aşk ve savaş olarak ikilendirebiliriz. Grubun felsefelerinde kuantum fiziği ve fütürizm önemli yer teşkil etmekle birlikte, bende her zaman bir "Hayat devam ediyor ama çok acıklı şeyler yaşıyoruz." hissi uyandırıyor.. Şarkılar tamamen enstrümantel olup, kendi hayatınızın veya başkasının hayatının film müziğini yapmışlar gibi bir etki bırakıyor. Klasik bir MTV grubu olmadıkları için şarkılarına klip çekmiyorlar, bu nedenle buradaki 1. ve 3. klipler, hayranları tarafından hazırlanıp yayınlanmış. Ama esas olarak konser atmosferinde, arka plandaki ekrana yansıtılan görüntülerin eşliğinde; o da olmuyorsa loş bir ortamda biraz alkolle, tüketilmeden dinlenmesini tavsiye ederim. Gerçi söz konusu grup God is an Astronaut olunca tükenmeyen, tüketilemeyen bir müzikten bahsediyoruz...

 

 

Dinlediğim ilk şarkıları "Far From Refuge". Kesinlikle dinlenmesi gereken ilk şarkıları bence.


 

 

 

 

Yağmurdan sonra doğanın umutlu ruh hali gibi.. "Sunrise in Aries"


 

 


 

"Forever Lost"un benim için yeri ayrı. Nefes kesen (gerçek anlamda) ve dikkatle dinlenmesi gereken tehlikeli bir şarkı bu.


 


 

.

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading