Home � Bilim | Din

Richard Dawkins

 

   Yaratılışçılık yanlıştır. Tümüyle, açıkça ve kesinlikle yanlıştır. Daha da ileri gidebilirim. Yanlışlığın dereceleri vardır. Yaratılışçılar, ölçeğin en dibindedir. Kendi pozisyonlarının doğruluğunu iddia edebilmek için, bilinen tüm entrikaları kullanırlar. Hatta pek çok kez, açıkça, dürüstlükten uzaklaşırlar. Bilimsel yaratılışçılık sadece yanlış değildir, aptalca bir şekilde imkansızdır da. İnsan düşüncesinin grotesk bir parodisi ve insan zekasının açık bir yanlış kullanımıdır. Kısacası, inançlı biri için, yaratılışçılık teorisi Tanrı'ya hakarettir. 

   - Clinton Richard Dawkins 


 

                


   

     İngiliz uyruklu bilim adamı, etolog, yazar, evrim kuramcısıdır. Günümüzdeki en göze çarpan bilimsel ateistlerden biri olup, 2008’e kadar Oxford Üniversitesi'nde zooloji profesörü olarak görev yapmıştır. Darwin’in izinden giden Richard Dawkins, doğal seçim yoluyla evrimin güçlü savunucularındandır. Ayrıca, yaratıcılık ve tanrıcılık karşıtı olup da çok satanlar listesine girmiş olan kitapların yazarıdır. Bilimin halkça anlaşılması için 1995 yılında oluşturulmuş Oxford Üniversitesi Charles Simonyi Kürsüsü'nün, 2008 yılında emekli oluncaya kadarki sahibi ve aynı zamanda New College bilim kurulunun bir üyesidir. Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleriyle oluşturduğu, Dünyanın İlk 100 Entellektüeli listelerinde 2005 yılında 3. 2008 yılında 19. sırada yer almıştır.

 

      Evrim, yaratılışçılık ve din konularındaki fikirlerini açıklamak için pek çok popüler bilim kitabı yazmış ve pek çok televizyon programına katılmış olan Dawkins, bir ateizm savunucusu olarak da ünlenmiştir. Ateistlerin kendilerini saklamamaları gerektiğine dair başlatmış olduğu AÇIĞA VUR KAMPANYASI (THE OUT CAMPAIGN) başarılı ve güzel bir çalışmadır. Kampanydan alıntı: Ateistler her zaman akılcı düşünce konusunda en önde yer almışlar, aydınlanmada yol gösterenlerden olmuşlardır. Şimdi de sizler OUT Kampanyası'na dahil olarak idealizminizi paylaşabilirsiniz.

 

 •    1976'da yayımlanan The Selfish Gene (Gen Bencildir) adlı kitabında, doğal seçilimin bireyler ya da türler seviyesinde değil, genler seviyesinde incelenmesi gerektiğini savundu. Aynı kitapta, mem kavramını ortaya atarak bugün memetik diye bilinen bilim dalının kurucusu oldu.

 

 •  1982'de yayımladığı The Extended Phenotype (Genişletilmiş Fenotip) adlı kitabında, fenotipi vücutla eş anlamlı gören geleneksel görüşe karşı çıktı; bir organizmanın kendi vücudu dışında oluşturduğu yapıların da (kuş ve termit yuvaları gibi) o organizmanın genleri tarafından inşa edildiğini, dolayısıyla organizmanın fenotipine dahil edilmesi gerektiğini savundu.

 

 

 

 •   2006'da yayımladığı The God Delusion (Tanrı Yanılgısı) adlı kitabında tanrının varlığı ve dinlerin gerekliliği için öne sürülen geleneksel savlara karşı çıkmış ve ateist bir dünya görüşünü savunmuştur. Bu anlamda kimi çevrelerce eleştirilmiştir. Kitabı Türkiye'de yayımlayan Kuzey Yayıncılık'ın sahibi Erol Karaaslan ve kitabın çevirmeni, geçtiğimiz Mart ayında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" iddiasıyla dava edilmişti. Ancak duruşma sonunda verilen mahkeme hükmünde; Tevrat'ın bozukluğuna atıf yapıldı, 'Tanrı Yanılgısı' kitabının İslam'ı değil, Yahudi inancındaki Tanrı inancını eleştirdiği ve bu yüzden düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığı (?!), böylece davalıların beraat ettiği belirtildi. Mahkeme sırasında kitabı yasaklatmak için her yolu deneyen şahıslar (ki bu kişiler, Dawkins'e ve kendileri gibi düşünmeyen herkese her türlü çirkin hakareti eden ve bilim düşmanlığını teşvik eden şahıslardır; kim olduklarını sanırım tahmin edersiniz) bir İslam Bilimleri hocasını bilirkişi olarak da mahkemeye çağırmış, taraflılık ve hoşgörüsüzlük kokan şu cümlelerin bilirkişi raporuna girmesini sağlamışlardır:

Tanrı Yanılgısı adlı kitap muhtevası itibariyle ateizmi savunmak ve her türlü teistik düşünceyi reddetmek üzerine kaleme alınmış bir eserdir. Dolayısıyla eserde hakikati arama gibi ilmi ve akademik bir amaç ve endişe söz konusu değildir.


    Yani neymiş? Konu ateizm olunca hakikati aramak söz konusu olmuyormuş, kitap ancak İslam'ı pekiştirmeye yarıyorsa hakikati arıyor sayılıyormuş... Başka inançlara ve görüşlere olan açık fikirliliklerini ne de güzel ortaya koymuşlar, değil mi? :)

 

 

 

 •     The Greatest Show On Earth (Yeryüzündeki En Büyük Gösteri) isimli kitabında, evrimi doğrulayıcı çeşitli bilimsel örnekler verir. Tanrı Yanılgısından farklı olarak çok daha fazla bilimsel argüman içerir.Okunması çok kolay olmayan, oldukça fazla bilim terimi içeren ve zaman zaman okuyucunun dikkatini dağıtan unsurlar varlığında yavaş ilerleyen bir kitap olsa da, çok değerli bilgilerin bulunduğu, altı çizilerek okunması gereken bir kitap.

 

   * Profesörün www.richarddawkins.net adresindeki internet sitesine 10 Eylül 2008 tarihinde Türkiye çıkışlı sunucularda yasak konulmuştur. Siteye Türkiye'den girildiğinde yalnızca “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir” ifadesi görünmektedir. Ancak hangi mahkemenin hangi tarih ve sayılı kararı ile engellendiği belirtilmemektedir. Adnan Oktar , eleştirisine cevap veremediği Richard Dawkins’in sitesine erişimin engellenmesi yönünde dava açtı ve richardawkins.net'e erişimin engellenmesine sebep oldu. Turandursun.com da , erişime engellenen sitelerden. Ekşisözlük , WordPress.com , Google Groups da , Harun Yahya olarak bilinen , çeşitli suçlardan hapis yatmış olan dini cemaat lideri Adnan Oktar’ın başvurusu üzerine kapatılmıştı.AKP döneminde artan islam etkileri kendisini internette de belli ediyor. İslamın , farklı görüşlere tahammülü olmayışının göstergelerinden sadece biri.Yasaklama üzerine, siteden yapılan açıklamaya göre Türkiye'den mahkeme başvurusu yapan kişinin Adnan Hoca olarak da bilinen, Harun Yahya mahlâsını kullanan Adnan Oktar olduğu belirtilmiştir.    Dava, 11.11.2010 tarihinde görülmeye başlanmış ve 30.06.2011 tarihinde 4. Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemesi dava ile ilgili kararını vermiştir. Hakaret davası Kadıköy 4. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilerek web sitesinin üzerindeki tedbir kararı da kaldırılmıştır. Temyiz yolu açık olduğundan karar kesinleşmemekle birlikte bu karar sonrasında site üzerindeki tedbir kalkacak ve siteye engel olmaksızın ulaşılabilecektir. Kararda, siteye girerek yorum yapan üçüncü şahıslara ait içeriklerden Richard Dawkins sitesinin sorumlu olmadığı ve İnternet yoluyla hakaret davalarında izlenmesi gereken yolun 5651 Sayılı Kanun’un 5 ve 9. Maddeleri olduğu belirtilmiştir. Gün itibariyle yaklaşık 3 yıl kapatılan site erişime açılmıştır.


 

   * Bir de aylardır video sitelerinde dolaşan şu sahte video olayı var tabi (izlemek için tıklayın). Avustralyalı bir ekibin, Dawkins’e adeta tuzak kurarak evine kadar gelip yaptıkları röportajda, sonradan editlenerek “Dawkins’in cevap veremediği soru” başlığı altında yayınlanması da, yaratılışçıların Dawkins ve benzeri bilim adamlarının söylemlerini çürütme konusunda ne kadar azimle çırpındıklarını ve bunun için ne derece küçülebileceklerini gösteren bir kanıttır maalesef. Videonun sahteliğini ortaya çıkaran Garajımdaki Ejder'in konuyla ilgili yazısını okumak için tıklayın. 


   Bu video, bilim düşmanlarının kendilerini haklı göstermek için düşeceği seviyenin bir kanıtıdır. 1997’de yapılan bir röportajda Richard Dawkins’ten, “genomdaki bilgiyi artıran bir genetik mutasyon veya evrimsel süreç” örneği vermesi istenmişti. Dawkins’in yaptığı açıklamaya göre videoda bir süre sessiz kalmasının sebebi, sorulan sorudan, röportajı yapanların yaratılışçı olduklarını anlaması ve niyetleri konusunda aldatılmış olduğunu fark etmesiydi. Dawkins bu kişilere karşı nasıl bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünmek üzere bir süre duraklıyor, sonra soruyu cevaplıyor. Ama bu cevapladığı kısım videodan siliniyor ve sonraki soruya verdiği cevaptan devam eden kayıt, sanki soruya cevap verememiş ve konuyu değiştirmiş gibi montajlanıyor. Bunu zaten azıcık aklı ve görsel algısı olan her insan videoyu izleyince çözecektir. 


   Kaldı ki sorulan soru, karmaşıklığın nasıl evrilmiş olabileceğini sormakla eşdeğer. Dawkins, zaten en az dört kitabında (Kör Saatçi, Cennetten Akan Irmak, Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak, Bir Şeytanın Papazı) bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele almış ve kapsamlı bir biçimde defalarca cevaplamıştır. Soruyu soranların bu kitaplardan haberi olmadığı açık. Bütün bunların yanı sıra, tek bir kişinin bir soruya cevap verip verememesi de zaten konuyla alakasızdır. Bilimsel kaynaklar, bilginin artışı konusunda verilebilecek sayısız örnekle doludur. Ama buna bile kanıp, evrim çöktü! naraları atanlar var malesef. Sanki Richard Dawkins bir soruya gerçekten cevap verememiş olsa BİLE, bütün dünyada kabul gören koskoca bir bilimsel kuram çökermiş gibi. Bilime bakış açıları ilginç gerçekten..


   Dawkins’in ilgili röportaj videosu hakkında yaptığı açıklama ise şöyledir:


1997 Eylül ayında Avustralyalı bir çekim ekibine, Oxford’daki evime gelip çekim yapmaları için izin verdim. Bunu yaparken, bu insanların yaratılışçılık propagandası yapma niyetinde olduklarını bilmiyordum. Garip ve şüphe uyandırıcı bir şekilde amatörce ilerleyen röportajda, bana şu soruyu yönelttiler: ‘Bize, genomdaki bilgiyi artıran bir evrimsel süreç veya genetik mutasyon örneği verin.' Bu, ancak bir yaratılışçının bu şekilde sorabileceği bir soruydu; ve ancak o zaman bir yaratılışçı grupla röportaj yapmak üzere kandırıldığımı farkettim, ki bu normalde çok da iyi sebeplerle yapmayı kabul etmediğim bir şeydir. Kandırılmış olmanın öfkesiyle, bu soruyu daha fazla tartışmak istemediğimi söyleyerek kamerayı kapattırdım. Filmi 1 sene sonra gördüğümde, montajlanmış ve değiştirilmiş olduğunu farkettim. Sanki ben soruya cevap verememişim, sorunun cevabını bilmiyormuşum gibi videonun değiştirilmiş olduğunu gördüm.. Anlamalısınız ki bu insanlar, gerçekten de bu sorularının 'cevaplanamaz' olduğuna inanıyorlar! Ta Avustralya’dan gelme amaçlarının, bir evrim bilim adamının sordukları soruya cevap veremiyormuş gibi göstermek için olduğunu bilmek de bir o kadar acıklı.


   Gerçekten de, bu tür oyunlar ve aldatmacalarla insanların bilimsel gerçeklerden uzaklaştırılması, bilim insanlarından ve bilimin kendisinden soğutulmaya çalışılması, acıklı olmakla beraber oldukça da korkutucu bir durum. Ben şahsen, Dawkins’in bu kişileri önemsemeden, cevap vermekle uğraşmadan, kısaca bilimsel olmayan argümanlara bilimsel cevaplar vermeye çalışmakla vakit kaybetmeden, saygınlığını bozmamasından yanayım. Ama görüldüğü üzere, bir noktada da bunu yapmak mümkün olmuyor; safsatacılara cevap vermek onlara kalıyor, çünkü toplum şu anda duyduğu her safsataya inanma eğiliminde. Cehalet hurafelere çanak tutuyor ve birileri de sistemin getirdiği bu cehalet illetinden fayda sağlıyor ki insanlar bilime sırt çeviriyor. Buna imkân vermemek için merak etmek, sorgulamak, öğrenmek ve bu öğrenilen bilgileri paylaşmak; soru yağmuruna karşı tek bir şemsiye olabilmek çok önemli. Gerçeklerin ışığında paylaşılan bilgiler elbet, eninde sonunda hak ettiği yere ulaşacaktır. Televizyondaki dizileri ve eğlence programlarını konuştuğumuzun onda biri kadar, vaktimizi gerçekten elle tutulur fikirleri konuşmaya ve tartışmaya ayırsak, çok daha aydın ve sağlıklı bir toplum olacağımız kesin.


 

 


 

 

       Kitapları :

 

 • 1976  The Selfish Gene - Gen Bencildir - Tübitak Yayınevi (baskısı tükendi), Kuzey Yayınları (yeni baskı ve çevirisiyle mevcut)


 • 1982  The Extended Phenotype - Genişletilmiş Fenotip (henüz Türkçeye çevrilmedi) • 1995  River Out of Eden - Cennetten Akan Irmak - Varlık Yayınları • 1998  Unweaving the Rainbow - Gökkuşağını Çözmek; Bilim Yanılgı ve Mucize Tutkusu - Kuzey Yayınları


 • 2003  A Devil's Chaplain - Bir Şeytanın Papazı - Kuzey Yayınları


 • 2005  The Ancestor's Tale : A Pilgrimage to the Dawn of Life - Ataların Hikayesi - Hil Yayınları


 • 2006  The God Delusion - Tanrı Yanılgısı - Kuzey Yayınları 

 


 

 

        Belgeselleri :    (İzlemek için başlık isimlerine tıklayınız)

 

 

   Dawkins'in Türkçeye çevirdiğim ve burada değinmediğim sunumlarına Video galerisinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Hayat, rastlantısal olarak değişen kopyalayıcıların, rastlantısal olmayan hayatta kalışlarının ürünüdür. Şurası çok açıktır ki Darwinizm zannedildiği gibi sadece şansa dayalı bir teori olsaydı, işe yaramazdı. 

 - Richard Dawkins

 


Comments (3) -

Bjaşo Gujan Ceyhan
Turkey Bjaşo Gujan Ceyhan said:

Adnan Oktar gibi şaibeli şebeklere (şebek diyorum ki anlasın daha evrimini tamamlayamadığını -onlara göre insan maymundan gelmiyormuş[!] ya) her zaman gerekli cevap verilecektir.  Teşekkürler Bahar

Riyat Gül
Turkey Riyat Gül said:

"Dine gerek yok, çünkü bilim herşeyi açıklıyor"
Stephen Hawking

çeviri
Turkey çeviri said:

teşekkürler...

Add comment
  Country flag
biuquote
 • Comment
 • Preview
Loading