Home � Bilim | Din

İnternet filtresi ve bu konuda yapabilecekleriniz

 

   İnternet filtresini aileler seçiyor olabilir ama sade vatandaş filtreye girecek sitelerden bihaber. "Aman çocuğumu pornodan, fitne fesattan koruyayım." diyen sıradan vatandaş, hangi sitelerin filtreye girdiğinin bile farkında olmayacak ve örneğin google'da "evrim" diye arama yaptığında karşısına sadece "evrimin çöküşü", "evrim yalanı" gibi kimlere ait olduğunu ve gerçek amaçlarının ne olduğunu çok iyi bildiğimiz, bilimsellikten uzak siteler çıkacak. İnsanlar "Devlet baba en iyisini bilir" diyerek "çocuk ve aile filtresine" geçecek, ve böylece sadece mevcut iktidarın ve bağnaz zihniyetin görmelerini istediği siteleri görebilecek, diğerlerinin varlığından bile haberleri olmayacak. Bunun yanında elbette bütün ateist-agnostik görüşlü sitelerin de filtreye takıldığını söylememe gerek yok sanırım.


   Filtrelemenin hangi mantıkla yapıldığı belli, mesela sorularlaevrim.com, evrimbelgeseli.com, evrimaldatmacasi.com gibi bilimsellikten uzak ve tamamen karalama kampanyası yapan siteler, hiçbir filtreye takılmamış (nedense?!) Neden mi? Çünkü bunların hepsi de evrim karşıtı siteler. Ama bunun yanında, biyolojinin tartışılmaz bir gerçeği olan evrim teorisini gerçekçi ve bilimsel bir şekilde anlatan; halkın bilgi açığını gidermesi ve bilimi, Celal Şengör'ün deyimiyle, "adam gibi öğrenmesi" için açılan siteler ilginç bir şekilde erişime kapatılmış. Tıpkı dün akşam itibariyle ağaşıdaki resimde gördüğümüz manzara gibi. Çifte standart diye buna derim işte!

 

 

   "Seçmek özgürlüktür" sloganıyla reklam yapan bu güvenli internet uygulamasında SEÇİMİ YAPAN SİZ DEĞİLSİNİZ. Bunu aklınızda bulundurun. Gerçekten KENDİ SEÇİMİNİZİ yapmak için imza kapmanyalarına ve sosyal ağlardaki sanal sansür eylemlerine hiç değilse katılın, çevrenizi bu konuda bilgilendirin. Birileri sizin yerinize neyi okuyup neyi okuyamayacağınıza karar vermeye başladı bile. Bu bildirimler işe yarar mı? Yarıyor. Yukarıdaki tablo bugün itibariyle değişti ve evrimianlamak.com sitesi medya ve sosyal ağlardan gelen tepkiler ve bu bildirimler sayesinde Çocuk profilinde erişime açıldı.

 

 

Nasıl bildirim yapacaksınız?

 

 Aile ve Çocuk Filtresine dahil edilmiş sitelerin filtrelerinin kaldırılmasıyla ilgili görüş bildirmek için http://www.guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html sitesini açınız. Alan adı profil kontrolünü göreceksiniz.

 

 


Alan adı:____  diye belirtilen yere, sorgulamak istediğiniz sitenin adres çubuğundaki web adresini yazınız, Örnek: Alan adı: evrimianlamak.org/

...onun altında yer alan güvenlik kodunu giriniz

...ve Sorgula düğmesine tıklayınız.


 

   Altta şöyle bir yazı çıkacaktır sorgulama yaptığınız siteyle ilgili: 

 

Sizce bu alan adının profili nasıl olmalı?

Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLSİN

Aile Profilinde ERİŞİLSİN

Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLMESİN

 

 

   Buradan  "Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLSİN"'i işaretleyerek görüşünüzü bildirmeniz halinde sayının artmasıyla, daha önce filtreye takılıp açılmış olan evrimianlamak.org sitesi gibi bu siteleri de filtreden kurtarabiliriz diye umuyorum.


 

   Ayrıca şu imza kapmanyalarına da katılınız ve lütfen duyarsız kalmayınız!  Bir nesil daha bu şekilde yetişirse şimdi olduğumuzdan daha kötü durumda olacağımız kesin. Ve unutmayın ki buna bizler karşı çıkmazsak, buna bile gücümüz yetmiyorsa, zaten haktan, özgürlükten, eğitimden, cehaletten kurtulmaktan bahsetmenin hiçbir anlamı da yok.


 

*   http://imza.la/bilimsansurunehayir

 

*   https://secure.avaaz.org/tr/no_internet_censorship/

 

*  Twitter'dan duyur: https://twitter.com/#!/search?q=%23internetfiltreleri

 

 ‎"Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden." - Albert Einstein

 


Comments (1) -

erkek adam
Turkey erkek adam said:

biz lisedeyken evrim konusunu lise sonda işledik. gerçi o da işledik sayılmaz. hoca 'siz okursunuz yaz tatilinde..' falan gibi bi şeyler gevelemişti. düşünün yani en başta okutulması gereken ders en sona konulmuştu. yıl 1999 falandı heralde. ecevit iktidar olmasına rağmen durum böyleydi gerçi ondan önce erbakan'la tansu vardı heralde onlardan kalma bir yönetmelikti bu. düşünün yani bir ülkenin derin devleti çocukları gomunist olur korkusuyla evrim konusunu bile lise sonda işlemeye kalkıyor. bu kadar cahil bir devlet.

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading