Home � Müzik | Sanat ve Edebiyat

Véronique’in İkili Yaşamı (The Double Life of Véronique)

   

 Paralel dünyalar kavramına bir de Kieslowski'nin gözünden bakın...(IMDB)

Yönetmen: Kristof Kieslowski (1991)

 

 

   Çektiği "Üç Renk" üçlemesinden (MaviBeyaz ve Kırmızı) sonra oldukça sarı-yeşil bir film olmuş. Derinliği ve etkileyiciliği bakımından üçlemeden bir basamak aşağıda diyebilirim. Yalnızlık hissini ve herkesin kendisini zaman zaman yalnız hissettiği o aşina gelen ürperti anlarını güzel betimlemiş, hakkını vermek lazım. Yine de karakterlerin yeterince derinine inilmemiş olması, kimin kim olduğunu daha anlayamadan da paralel dünyalarına giriveriyor olmak bende hazımsızlık hissi yarattı. Söz konusu yönetmen Kieslowski olunca, beklentiler de fazla oluyor haliyle.

 

   Filmde Polonya’da yaşayan Veronika'nın ölüm sahnesi:   Üçlemenin Kırmızı filminden tanıdığımız Irene Jacob, Véronique-Veronica karakterlerini oynuyor. Yazılan pek çok yorumu okudum, hemen herkes çok beğenmiş Jacob'un oyunculuğunu; hatta bu oyunculuğuyla Cannes ödülü de almış. Bense tam tersini hissettim, hep bir rahatsızlık ve sahtelik duydum Jacobs'u izlerken. Arkadan "şöyle dur, şimdi kafanı şöyle eğ" diyen yönetmenin sesini duyar gibi oldum. Ama her şey bir yana, Kieslowski'nin tüm filmlerinde olduğu gibi müzikler adeta filmi izlemek için tek başına yeterli bence.

 

   Aşağıda izleyeceğiniz bu bölüm filmin en çarpıcı sahnelerinden birisiydi: Fransa'da yaşayan ve müzik öğretmeni olan Véronique, kukla gösterisini seyrediyor. İzlerken içimdeki duyarlı vatandaş, "Avrupalı çocuklar böyle yaratıcı kukla gösterileri izlerken bizim çocuklar da Karagöz-Hacivat ile büyüyor" diye dertlendiyse de derhal onu susturup müziğin ve görsellerin tadını çıkardım. Size de böyle yapmanızı tavsiye ederim :)

  

 

 


Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading