Home � Belgesel ve sunumlar | Din

Root of All Evil? - Richard Dawkins belgeseli

 

   Richard Dawkins tarafından 2006 yılında hazırlanan ve sunulan 2 bölümlük belgesel serisidir. 


1. Bölüm: The God Delusion (Tanrı Yanılgısı)  İzlemek için tıklayın

2. Bölüm: The Virus of Faith (İnanç Virüsü)     İzlemek için tıklayın

 

   Bu belgeselde Dawkins, dinlerin sorgulanmadan kabul edilen tehlikeli dogmalar olduğunu, 3 büyük dinin çeşitli din adamlarıyla ve müritleriyle yaptığı röportajlar eşliğinde de kanıtlayarak bizlere sunuyor.  Rasyonel düşünceye ve insan aklına saygısızlık olarak tanımladığı dinlerin aynı zamanda gerçeklik duygusunun ve bilimin önünde de bir engel olduğundan bahsediyor. Özetle dinler veya Tanrı inancı olmadan, insanlığın çok daha iyi olacağını savunuyor. Bu son cümle, farklı görüşlerin geleceği bir konu olsa da, eleştirmeden veya yorumlamadan önce belgeseli izlemenizi tavsiye ederim. Dawkins'in ilk bölümle aynı isimde olan "Tanrı Yanılgısı" kitabında da, belgeselde değinilen konuların çok daha ayrıntılı eleştirileri bulunuyor. Konuyla ilgilenenlerin bir Best seller haline gelen bu kitabı da okumasını tavsiye ederim.

 

   Belgeselin 2. bölümünde Richard Dawkins nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg'in bir sözünü hatırlatıyor; bu yorum aslında belgeselin ana temasını özetliyor:


   “Din, insan erdemine bir hakarettir. Din olmadan iyi şeyler yapan iyi insanlar da vardır, kötü şeyler yapan kötü insanlar da. Fakat iyi insanların kötü şeyler yapması için, din gereklidir.

 

Comments (1) -

Halit ATEŞ
Turkey Halit ATEŞ said:

Emeği geçen tüm herkese teşekkürler, Keşke ülkemdeki tüm insanlar bu filmi izleseler inaniyorum ki herşey çok farklı ve çok daha iyi olurdu..

Pingbacks and trackbacks (1)+

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading