Home � Bilim

Transparan Kafalı Balık (Macropinna microstoma)

 

 

Transparan Kafalı Balık (Macropinna microstoma)

 

   Fıçıgözlüler (Opisthoproctidae) familyasına ait bu balıklar da tıpkı diğer canlılar gibi bulunduğu ortama "olabildiğince" uyum sağlamış, bir başka değişle evrim sürecinde yaşadığı ortama adapte olmuştur. Okyanusların 600-800 metre derinliklerinde yaşarlar. 

 

   Gözleri şeffaf koruyucu bir perde ile çevrelenmiştir. Ağzının yukarısında, göze benzeyen koyu renkli kapsüllerin içerisinde balığın koku organları bulunur. Yani aslında bunlar görmeye değil, koku almaya yarayan burun delikleridir. Dışarıdan bakıldığında, kafası transparan(şeffaf) olduğu için gözlerinin lenslerini görebiliriz. Vücudu pullarla kaplıdır ve genellikle suyun içinde haraketsizce durur. Monterey Körfezi Akvaryumu Araştırma Merkezi (MBARI)’nde balığı inceleyen bilim adamları, yaklaşan bir av olması halinde balığın gözlerinin tıpkı bir dürbün gibi döndüğünü kaydetmiştir. Normalde yüzgeçlerini suda neredeyse hareketsiz tutarak sabit kalan bu balık, avını farkettiği anda da son derece keskin dönüşler yapabilir.

 

 

  

   1939 yılından beri varlığı bilinen ama ancak 2004 yılında canlı yakalanarak fotoğrafı çekilebilen, yani oldukça yeni keşfedilmiş olan bu ilginç canlı bulunduğu laboratuvardaki akvaryumda halen incelenmektedir. Henüz içi sıvı dolu olan transparan kafa yapısının tam olarak ne işe yaradığı ve neden evrimleştiği bilinmemektedir; fakat en güçlü hipotezlerden biri, Macropinna'nın bu yapı sayesinde edindiği kamuflaj özelliğiyle denizanalarına yaklaşabildiği ve avlanmak için bu gizlenme tekniğini kullandığıdır. Ayrıca bu hipotez, Macropinna'nın gözlerinde bulunan yeşil biyolüminesant (biyolojik aydınlatıcı) pigmentlerin yapı ve renklerinin denizanalarıyla benzer olmasıyla desteklenmektedir. Yine de bu görüş henüz hipotez aşamasındadır ve araştırmalar sürerken gereksiz spekülasyonlardan kaçınmakta ve bilim insanlarından gelecek cevapları beklemekte fayda vardır.

 

 

Kaynaklar:

 

- MBARI web sitesi  

- Evrim Ağacı web sitesi  

- Wikipedia 

- National Geographic kanalı

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading