Home � Din | Felsefe

İslam tarihinde bilim ve felsefenin sonu (Neil Tyson'ın panel sunumundan)

 

   

   Müslümanların en çok övündükleri şeylerden birisi şu cümledir: "İslam bilim adamlarının bilim dünyasına katkıları çok büyüktür!" 
 

   Videoda Neil deGrasse Tyson, durumun hiç de böyle olmadığını, bilime gerçekten yapılan katkının sadece 300 yıl süren kısacık bir dönemden ibaret olduğunu anlatıyor. 12. yüzyıla gelindiğinde başta Gazali gibi alimler tarafından o kısacık dönem sonlandırılıyor, bu konuda henüz bir değişiklik-gelişme yaşanmış da değil. Gazali'nin deyimiyle (DİN tarafından), 'içtihad kapısı' kapanmıştır. Bundan sonra felsefe ve bilim yapmak anlamsızdır ve hatta günahtır. Kendisine çok şey borçluyuz gerçekten..

 

   İbn-i Sina, İbn-i Rüşdi, İbn-i Heysem, Fergani, Hayyam ve Biruni gibi önemli isimler, videoda bahsi geçen bu kısacık 300 yıllık dönemde karşımıza çıkar. Bu önemli isimlerin hakkını vermek gerekiyor. Onların ve belki onlardan sonra gelebilecek olan (ama bu sebeple gelemeyen) bilim ve felsefe insanlarının önlerinin nasıl kesildiğini bilmeden, bu isimleri onore etmeye çalışan bir kişi, tam tersine onlara ve savundukları şeylere saygısızlık etmektedir. 

 

* Konunun tarihi ve felsefi detaylarını öğrenmek için, El Gazali ile ilgili Hasan Aydın tarafından yazılmış olan şu yazıyı da mutlaka okuyunuz.

 

 ** Dr. Hasan Aydın: "İslam bilimi teşvik ediyor mu?" başlıklı şu yazı da ilginizi çekebilir.

 


Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading