Home � Bilim

Yumuşak doku içeren 525 milyon yıllık olağanüstü deniz canlısı fosili bulundu

 

 525 milyon yıllık olağanüstü deniz canlısı fosilinin, dokunaçlar da dahil olmak üzere, yumuşak vücut parçaları içerdiği bulundu.   

   Çin, Leicester ve Oxford Üniversitelerindeki bilim adamları dünyada yaşamış olan ilkel canlılarla ilgili bilgilerimize yepyeni bir bakış açısı kazandıran bir fosil buldu. 525 milyon yıllık fosil, sert tübüllern içerisinde yaşayan ve dokunaçlı canlılar grubuna dahil olan bir canlıya ait. Daha önce sadece tüplerin detayı görülebiliyordu ama bu yeni bulunan örnekle vücudun yumuşak parçaları ve beslenmek için kullandığı dokunaçlar da ortaya çıkmış oldu. Buluşun detayları Current Biology dergisinde yeni yayınlandı.

 

   Bulunan canlı, deniz yıldızları ve deniz kestaneleri ile yakın akrabalığı bulunan pterobranch hemikordatlar grubuna ait olup aynı zamanda ilk omurgalıların evrimine dair özellikler de barındıran bir canlı. Pterobranchlerin yaklaşık 30 türü hala yaşıyor; yaklaşık 380-490 milyon yıl önce bu grupta bulunan graptolitler tarih öncesi denizlerde yaygın olarak bulunmaktaydı.

 


Resim: 525 milyon yıllık hemikordatın ayrıntılı görüntüsü (Credit: Professor Derek Siveter, Oxford University)

 

   Pterobranchler, yumuşak vücutlarının etrafında sert bir tüp oluşturan bir madde salgılar. Dokunaçlar tübün tepesinden çıkarak plankton yakalamaya yarar. 4 cm’den kısa olduğu halde bu yeni fosil mükemmel şekilde saklanmış ve tüysü kolunda bulunan 36 ufak dokunacın bütün detaylarıyla görünmesine olanak sağlayacak şekilde güzel korunmuştur. Leicester Üniversitesi Jeoloji bölümünden Prof. David Siveter, "Dokunaçlar ve kollar da dahil olmak üzere yumuşak vücut parçalarına sahip, bu da bize grubun biyolojisi ile ilgili bugüne kadar hiç bilmediğimiz bir dünyaya dair yepyeni bakış açıları sunacak inanılmaz bir buluş” diye yorum yaptı.


   Fosil, Çin’in Yunnan bölgesinde bulundu. “Bulutların ötesinden gelen tüylü kask” anlamına gelen Galeaplumosus abilus ismiyle adlandırıldı. (Yunnan Çincede 'bulutların güneyi' anlamına gelir.) Yunnan, Leicester ve Oxford Üniversitelerinden oluşan ekip bu fosilleri daha da detaylı incelemek üzere uzun süreçli bir çalışmaya başladı.

 

Ç.Notu: Fosil biliminde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi, çok eski fosillerin çevre şartlarıı nedeniyle iyi korunamamış olması, dolayısıyla özellikle yumuşak doku parçalarının organik çürümeye maruz kalarak yok olmasıdır. Bu da çok eski fosillerle ilgili bilgi açıklarına sebep olur, evrim karşıtlarının eline koz verir. Bu makalede sözü edilen şanslı buluşlar sayesinde, tarih öncesi dönemlere ait bir canlı türüyle ilgili önemli bulgular elde edilmiş ve ilerleyen çalışmalarla daha da elde edilecektir. Bu tür buluşlar arttıkça -ki artacaktır, artoyor- evrim karşıtlarının zaten bilimsel olmayan iddiaları tek tek çürüyecektir. Ne mutlu ki bilim her zaman olduğu gibi kendi güvenilirliğini yine kendi yöntemleriyle desteklemeye devam edecek. 


 


 

Bu makale, Leicester Üniversitesi'nin sağladığı bilgiler doğrultusunda ScienceDaily tarafından 28.03.2011 tarihinde online olarak yayınlanmıştır.


 

Çeviri: felis agnosticus 

Kaynak makale:

  1. Xian-guang Hou, Richard J. Aldridge, David J. Siveter, Derek J. Siveter, Mark Williams, Jan Zalasiewicz, Xiao-ya Ma. A pterobranch hemichordate zooid from the lower Cambrian. Current Biology, 24 March 2011 DOI: 10.1016/j.cub.2011.03.005

 

 

   Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

 

 Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading