Home � Belgesel ve sunumlar | Bilim

Enemies of Reason (Aklın Düşmanları) Richard Dawkins belgeseli

 

   The Enemies of Reason (Aklın Düşmanları - 2007), Richard Dawkins'in sert ve haklı eleştirilerini içeren, izlerken insanların akılsızlığına gülmek ile ağlamak arasında kalacağınız 2 bölümlük bir belgeseldir. Çevirisini yapmaktan büyük onur duyduğum bu harika belgeseli sonuna kadar izleyip, anlatılanlardan ders alıp, bilmeyenlerle paylaşmanız dileğiyle; bilime, kanıta ve akla saygıyla iyi seyirler dilerim. Altyazıları indirmek için tıklayın.


   

   1. Bölüm: Batıl İnançların Tutsağı Olmak (Slaves to Superstition) : Astrolojiden psişik medyumlara ve falcılara, mistik New Age gurularından komplo teorilerine kadar, bilimsel gerçekleri yok sayan ve insanların gerçeklik algısını adeta çarpıtan, batıl inançların hükmettiği saçmalıklar diyarına yolculuk ediyoruz. Kanıtlara, verilere ve evrene dair bildiğimiz gerçeklerle çeliştiği halde, insanların bu tür yanılsamalara neden ve nasıl yöneliyor olabileceğine ilişkin zihin açıcı bir yolculuk bu. 

 

 

 

 

 

   2. Bölüm: Mantıksız Sağlık Hizmeti (The Irrational Health Service): Alternatif tıbbın gerçek tıbba, yani aslında tek tıp türü olan bilimsel tıbba açtığı savaşa, çeşitli yaygın alternatif tıp yöntemlerinin akla ve mantığa uymayan, batıl inançlara dayalı tehlikeler diyarına yakından bakıyoruz. Bilime ve akla karşı açılmış olan bu savaşın, insan sağlığı açısından ciddi tehlike yaratacak boyuta varan sonuçlarına tanık olduğunuzda duyacağınız sıkıntıyı, çevrenizdeki insanları bu konularda bilgilendirerek bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.


 

  

   “ Doğrulanabilir kanıtları, kişisel duyguların üzerinde tutmalıyız. Bunu yapmazsak, gerçekleri çarpıtanlara karşı savunmasız kalırız. Akıl bizi batıl inançlardan kurtardı ve bize asırlar süren bir ilerleme sağladı. Onu şimdi terk etmek, tehlikeyi getirir.


- Richard Dawkins  

 


 

 


Pingbacks and trackbacks (1)+

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading